HT Hayat Hamilelik GünlüğüHT Hayat Hamilelik Günlüğü

Zehra’ nin Hamilelik Gunlugunde 25. Hafta

Hamileliğin En Keyifli Dönemi Diyorum Sen Ne Diyorsun?

HT Hayat Hamilelik Günlüğü

HT Hayat Hamilelik Günlüğü

İlk hamileliğimde çok çalışıyor ve sürekli seyahat ederken okuyordum. Hamileliğim nasıl geçti anlayamamıştım. İkinci hamileliğimi de her anın tadını çıkararak yaşıyorum. Neler mi yapıyorum?

  • Bol bol kitap okuyorum. Çünkü biliyorum ki yeni düzenimize alışana kadar bir süre okuyamayacağım.
  • Çay ve kahve keyfi yapıyorum. Çünkü biliyorum ki ikinci bebeğim geldikten sonra uzun bir süre sıcak çay ya da kahve içemeyeceğim.
  • Kızım okuldayken benim gibi çocuğu okula giden arkadaşlarımla zaman geçiriyorum. Çünkü biliyorum ki gaz sıkıntımız geçene kadar böyle gezmeler yapamayacağım.

Yazarken çok kolay olan bu satırlar senin gözünü korkutmasın. Yaşarken zor gelsede çabuk geçiyor ve geri dönüp baktığında hep bir başa dönme ve tekrar tekrar yaşama isteğin oluyor. Bu hatalarını düzeltmek için DEĞİL, o anın tadını daha çok yaşamak için..

Şimdi bu satırları hamileliğinin başlarında okuyorsan hayal bile edemiyorsundur. Hatta bulantılarının yoğun olduğu dönemse hikaye gibi gelebilir. Zira ikinci hamileliğin en zor kısmı uzun süren bulantı ve kusmalardı. Kızıma hamileliğimde o yoğun tempo içerisinde 6 hafta süren ve beni çok yormayan bulantılarımdan sonra oğluma hamileliğimin de öyle süreceğini hayal etmiştim ama maalesef olmadı. 5 haftalıkken öğrendiğim hamileliğimin 6. Haftası itibariyle başlayıp 22. Haftaya kadar süren bir süreç yaşadım ve çok zorlandım.

Şükür ki geçti..

Sen de merak etme geçiyor ve sonrası gerçekten çok rahat ilerliyor. Neden mi?

Yediğin yemekten keyif almaya başlıyorsun, dışarı çıkıp yürüyecek enerjin oluyor. Üzerine bir iyilik hali geliyor ki en güzeli de o. Kendini daha mutlu, daha keyifli, daha güzel hissediyorsun. Bu iyilik hali sayesinde istediğin herşeyi yapabiliyorsun. Eğer benim gibi 10 kilo almadıysan daha hafif hissedersin ve daha çok şey yapabilirsin.

Her hafta kızıma hamileyken deneyimlediklerimle oğlumda deneyimlediklerimi ile hamileliğimin ilk haftalarından bahsedeceğim. Şimdi gelelim 25. Haftada neler yaşadığıma..

25. haftada bende ve bebeğimde ne gibi gelişmeler oldu?

Bebeğimin büyümesi ile birlikte karnımda çok büyüdü ve aldığım kilolarla birlikte belimde ağrılar olmaya başladı. Neler yapabilirim bu ağrıyı hafifletmek için diye araştırırken Hamile Göbeği Bağlama diye bir eğitimle karşılaştım. Yurtdışında çok yaygın olan bu bağlama ile bel ve sırt ağrılarınızı hafifletiyorsunuz ve günlük rutininize daha rahat devam edebiliyorsunuz. Türkiye’ de ilki gerçekleştirilen Hamile Göbeği Bağlama Danışmanlığı eğitimine katıldım ve şuan kendimde deneyimleyerek başka hamilelere destek olmaya başladım.

Başka neler mi yapıyorum?

Yazının devamını okumak için tıklayın..

 

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.