enterogermina

Bağışıklığımızı Nasıl Kuvvetlendiririz?

Zatürre oldum, eyvah. Evlatlarımı nasıl koruyacağım, bağışıklığımızı nasıl kuvvetlendiririm?..

Sevgili anneler hem hamileliğimde hem de doğum sonrası olmak üzere iki kez zatürre oldum ben. Her ikisinde de çocuklarımı korudum, yanı sıra da antibiyotiğin yaratacağı tahribattan kendimi korudum. Hem de çok KOLAY!

Daha anne karnındayken oluşmaya başlıyor bağırsak floramız. Doğum sonrası da anne sütü ile zenginleşmeye başlıyor. Anne sütü yerine formül mama kullanan bebeklerde de kullandıkları mama ile zenginleştiriyorlar. Mama ile beslenen bebeklerde eksik kalıyor gibi düşünmeyin J Ek gıda ve katı gıda döneminde de bu süreç devam ediyor.

Peki sadece dost bakterilerimi barındırıyoruz?

Tabi ki hayır. Zararlı bakterileri de var bağırsaklarımızda ama denge halinde olduklarından bağışıklığımız düşmediği sürece etki etmiyorlar. Çevresel faktörlerin yanı sıra beslenme şeklimiz de bağışıklığımızın düşmesine ve hastalıklara açık hale gelmemize sebep oluyor. Mikrobiyatamızda ki denge bozuluyor ve hastalanıyoruz. Sonraaa hoş geldin: ZATÜRRE

Her ne kadar dengeli ve iyi beslenseniz de çevresel faktörlerden ötürü hastalanabiliyorsunuz. Benim her iki zatürreye yakalanışım da aslında temelde böyle oldu. Doğal yollardan geçirmeye çalışsam da günün sonunda antibiyotik içmek zorunda kaldım. Hepimiz biliyoruz ki paketli gıdalar, asitli içeceklerden daha fazla zarar veriyor antibiyotikler bağırsaklarımıza. Etkisini minimize etmek gerekiyor ki mikrobiyatanın dengesi iyice bozulmasın.

enterogermina

Nasıl mı?

  • Dost bakterilerden oluşan probiyotiği düzenli olarak tedavi süresince kullanmak gerekiyor. Ben düzenli olarak Enterogermina içtim.
  • Protein ve karbonhidrat dengesini bozmadan, meyveleri ve kuru yemişleri de dengeleyerek tüketmek gerekiyor.
  • Ev yapımı yoğurt ve kefiri günde iki öğüne yerleştirmek gerekiyor.

Sadece kefir ya da yoğurt tüketmek özellikle hastalık döneminde yeterli gelmeyebiliyor. Nedenini özetleyecek olursam eğer; bir flakon Enterogerminayı çalkalayıp içtiğinizde vücudunuzun alışık olmadığı bir grup mikroorganizmayı bağırsaklarınıza gönderiyorsunuz. Beyin tanımadığı bu mikroorganizmayı düşman sanıp savaş açıyor. Sonra fark ediyorki onlar dost bakteriler. Tabi bu sırada bir sürü de bağışıklığınızı kuvvetlendirecek yararlı bakteriyi de üretmiş oluyor. Bu da mikrobiyatanızı zenginleştirmiş, bağışıklığınızı kuvvetlendirmiş oluyor. Bu sebeple özellikle okul mikroplarının kol gezdiği kış aylarında 15 gün düzenli içip, 15 gün ara veriyoruz ve ailecek içiyoruz.

Benim önerilerim bunlardı, yaşayıp farklı bir çözüm önerisi olan varsa yorumlarda bekliyorum.

Sevgiler,

Zehra DÖRTER

@zehradorter

 

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.