Başarıyı Yakalamak İçin Ekip Yönetimi

LİDER + EKİP = BAŞARI

“Grup olarak hareket eden insanlar hiçbir bireyin tek başına gerçekleştirmeyi hayal dahi edemeyeceği şeyleri başarabilirler.

– Franklin Delano Roosevelt –

Biz olmak için..

İçinde yaşadığımız kültürün, iş dünyası ve çalışma değerlerimizi etkilemesi; eğitim kurumlarına, şirketlerin insan kaynakları bölümlerine ve liderlere büyük sorumlulukları beraberinde getirmektedir.

Bilginin, zamanın, kalitenin ve insanın önemli olduğu günümüzde ortak hedefe ulaşabilmek, tohum ve toprak arasındaki ilişki gibidir. Tohum ne kadar kaliteliyse, doğru zamanda ekilmişse, iyi sulanmışsa, o kadar iyi ürün elde edilir ve hasat da bir o kadar keyifli olur. Kaliteli ürün yani ortak amaç için; gereken tüm etmenleri bir araya toplamak, varlığını sürdürebilmesi  için bağlılığı ve motivasyonu sağlamak, geri bildirimlerle desteklemek gerekir.

Ekip, ortak hedeflere adanmış, görevlerini yaparken birbirine güvenen ve yüksek kalitede ürün veren insan topluluğudur.

Ekibin başarısının temelinde ise; güven duymak, açık ve dürüst olmak, işbirliği sağlamak yatmaktadır. J.W. Atkinson’ un da dediği gibi “Başarı; BEN’ le değil BİZ’ le olur; çünkü pek çok aklın ve elin ürünüdür.” Başarının söz konusu olduğu ekiplerde takım çalışmasının da varlığı göz ardı edilmemelidir. Biz bilincinin oluşturulmasında;

  • Ekip üyelerinin kabul edecekleri, doğruluğunu sorgulamayacakları ortak bir değer sisteminin varlığı ve ekip liderlerinin değer sistemine uygun davranışlarla ekibe örnek olması,
  • Ekibin uyumlu çalışma becerileri geliştirmesi için uygun ortamın sağlanması,
  • Ekip üyelerinin adil bir performans sistemi ile değerlendirilmesi, EnerjİK ve SinerjİK olan performansın ödüllendirilmesi önemlidir.

Dev Kaliforniya çamları, Dünya’ daki en büyük ve en uzun ağaçlardır. Aralarında boyu 100 metreye varan ve yaşı 2500’ e ulaşanları vardır. Böylesine büyük ve “köklü” bir ağacın kökü sanılanın aksine kısadır ve derinlerde değildir. Bu ağaçların bu kadar büyük ve görkemli olmalarını, uzun yıllar yaşamalarını sağlayan iç içe geçmiş dallarıdır. Bu dallar öylesine iç içe geçmiş ve birbirlerini öylesine iyi desteklemektedirler ki, binlerce yıldır en şiddetli kasırgalara bile göğüs germektedirler.

Birlik ve beraberliğin ekip içerisinde sağlanması başarının anahtarıdır.  Bu sayede ortak amaca doğru hareket edilir. Kaliteli hizmet veya ürün elde edilmiş olur.

Geniş ufuklara yelken açmak için..

Biz bilincini oluşturmak kadar ekibi oluşturacak kişileri seçmek de önemlidir. Zekasını, mesleki bilgisini, becerilerini insan ilişkilerindeki yetkinlikleriyle birleştiren bir ekip üyesi, çok daha geniş ufuklara yelken açılmasını sağlar. Sinerjiye önem veren bir ekip oluşturulmalıdır. Burada önemli olan hususlar ise;

  • Çözüme ve sonuca odaklanan, faydaya önem veren, yaratıcı,
  • İyi bir dinleyici olup; başkalarına, kendilerini ifade etmeleri için zaman veren, başkalarının görüşlerine önem veren,
  • Karşısındakinin olumlu özelliklerini bulup ifade eden, doğruları vurgulayabilen

kişileri bir araya getirmektir. Anne Donnellon’ un da dediği gibi; “Yeni ekip üyeleri sadece gerekli becerileri değil, aynı zamanda kuşkuculuğu da beraberinde getirirler.” Bu sayede birbirini tamamlayan becerilere sahip üyeleri bir araya getirerek bağlılık oluşturulur ve başarı tetiklenir.

Ekibi yüksek performansa taşımak için…

Ekibin başarısında liderin de etkisi ve rolü büyüktür. Bunun için yönettiği ekibe örnek olmalı ve ilk adımı kendisi atmalıdır. Ekibine yönder olmalı ve performanslarını desteklemelidir. Olası anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapmalı ve soruna değil çözüme odaklanmalıdır. Güven ortamını korumalı ve ekibine de bunu aşılamalıdır.

Rakipleriniz şirketinizin ürünlerini, sistemlerini, yapısını ve stratejisini kopyalayabilirler, ancak şirketinizdeki güven ortamı ile çalışanlarınızın performansını kopyalayamazlar. S. Covey

Ekibin başarısı ortak bir amaca doğru ilerlemesi ile sağlanır. Liderin; amacı doğru iletmesi, her üyenin anlamasını ve senkronizasyon içerisinde hareket etmelerini sağlaması gerekir. Çalışmanın başlangıcında ekibin tüm özelliklerini bilen lider; olası anlaşmazlıkları da öngörerek ekip içindeki koordinasyonu ve iletişimi buna göre planlamalıdır.

Başarı ancak ve ancak varlığıyla mutlu eden bir lider ile sağlanır. Ekibine enerji vermeyi, içlerini ve önlerini aydınlatmalıdır. Olumsuzlukları ekibin birliği ile aşmalı, odağına gerçekliği ve doğruluğu koymalıdır. Bu sayede kaygıyı da yöneteceğinden güven ortamı sağlanmış olacaktır. R. Regan’ ın da dediği gibi; “Gerçek lider, mutlaka büyük işler başaran değil, insanların büyük işler başarmasını sağlayan kişidir.

Ekip lideri aynı zamanda ekibinin kaydettiği ilerlemeyi üst yönetime de iletmelidir. Bu hem üst yönetimin çalışanları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar hem de ekibin motivasyonunu yükseltir. Burada önemli olan ise yöneticilerle çalışanlar arasında köprü olmak ve buna uygun bir iletişim şekli ve dilini kullanmaktır.

takim-calismasi

takım çalışması

Birlikte kazan, birlikte kaybet, birlikte oyna, birlikte kal.. D. Mancuso

Zehra DÖRTER

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.