GÜLİZCE YEMEKLER: LOR PEYNİRİ

GÜLİZCE YEMEKLER: MAMANNIA

Lor peyniri; günlük yaşam koşullarında ihtiyacımız olan A vitamini, B2 vitamini, B12 vitamini, omega 3, omega 6, yağ asitleri, proteinler, kalsiyum, fosfor, selenyum ve çinko açısından iyi kaynaklıdırlar. (Alıntıdır)

 

“En düzgün işleyen saat midedir. – Fransız Atasözü ”

Güliz Zehra’ nın 7 aylık olması ile birlikte beraber kahvaltı yapmaya başladık. Doktorumuzun verdiği bulamaç tarifini 3 farklı versiyon ile denesem de beğenmeyen kızım kahvaltıyı tek tek yemeyi tercih etti. Atopik dermatitin de hayatımıza girmiş olması sebebi ile tuzsuz da olsa peynir satın alıp yediremedim. Bu sebeple kendi peynirimizi kendimiz yaptık, pek de güzel oldu. Nasıl mı?

Malzemelerimiz; 1 kg süt, yarım çay bardağı ev yapımı yoğurt.

Yapılışı; Sütü kaynatıyoruz. Kaynamaya başladığı anda içine yoğurdu ekleyip ekleyip biraz karıştırıyoruz. 7 – 8 dakika kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıkça peynir suyun üstüne çıkmaya başlıyor. Tamamen toplandığında altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuktan sonra tülbent yardımıyla süzüyoruz.

lor

NOT: Peynir altı suyu dediğimiz süzdükten sonra kalan yeşil su yoğun probiyotik içerdiğinden ekmek yaparken kullanabilir veya direk içebilirsiniz. Bebeğinize içirecekseniz doktorunuza danışmadan içirmemelisiniz.

PÜF: Bir yaşından sonra yoğurdu eklerken tuz da ekleyip lezzetlendirebilirsiniz.

PÜF 2: Bebeğinizin damak tadı ekşiye yakınsa yoğurt yerine yarım limon kullanabilirsiniz.

PÜF 3: Tülbent ile süzerken üzerine ağırlık koyarsanız dilimleyebileceğiniz kıvamda peynir elde edebilirsiniz.

Afiyetle yiyiniz..

Zehra DÖRTER

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.