Hafta hafta hamilelik: 17 - 21. hafta

Hafta Hafta Hamilelik: 17 – 21. Hafta

Yarıya gelene kadar neler oldu.. #zehragebe

Hafta hafta hamilelik: 17 - 21. hafta

Hafta hafta hamilelik: 17 – 21. hafta

Hafta hafta hamilelik günlüğümde geldik 22. Haftaya. 17. Haftadan 21. Haftaya kadar neler mi oldu.. Zaman su gibi akıyor gerçekten. İnsan yaşarken farkına varmıyor. Son kontrolümüz gayet güzel geçmişti. Doktorum kan ilacı başladı, folik asit ilacına devam etmemi önerdi. 21. Haftada ayrıntılı ultrason için doktor önerisinde bulundu ve ayrıldık kendisinden.

Bulantılarım hali hazırda geçmediğinden kan ilacı var olanı iyice arttırmıştı. Yemek yiyemediğim sadece bulantı yüzünden yatıp uyuduğum günler de arttı. Bende ilaç da mı etkiliyor diye birkaç gün ilacı kestim ve bulantım olmadı. Rahatça istediğimi yiyebildim ve kendimi iyi hissetmeye başladım. Sonrasında tekrar ilaç içtiğimde aynı kısır döngünün içine girdim. Bunun ardından bir araştırma yapmaya başladım.

  1. İlaç kullanmadan hangi besinlerden folik asit ve ihtiyacım olan demiri karşılayabilirim?
  2. Beslenme yoluyla alınan demir gebelikteki ihtiyacımı karşılamaya yetecek mi?

Bu konuda iki farklı görüş var. Biri doğru beslenme ile ilaca gerek kalmadan demir ve folik asidi alabileceğim yönündeyken, diğeri gebelikte ihtiyaç duyulan demir seviyesini beslenmenin karşılamayacağı yönünde. Görüştüğüm ebeler, kadın doğum uzmanları ve endokrinoloji uzmanlarından aldığım görüşler doğrultusunda beslenme ile dengelemeye karar verdim. Tekrar söylüyorum, doktorlar bu konuda ikiye ayrılıyor ve ben bu yazıyı yazarken daha kendi doktorumun görüşünü almadım.

Şuan her sabah ve akşam keçiboynuzu pekmezi içiyorum. İncir kürü uyguluyorum. Demir oranı yüksek yeşil sebzeleri çiğ olarak yani salata olarak tüketiyorum. Bakliyat ve et tüketimini de arttırdım. Bol su içiyorum. Çay – kahve tüketimini azalttım. Enerjim oldukça yüksek, halsizliğim bulantım olmuyor. Bu ay ki doktor kontrolümde kan değerlerimi kontrol ettireceğim ve majör bir problem yok ise aynı şekilde beslenmeye devam edeceğim. Doktorumun görüşü ve son durumunu ayrıca yazıyor olacağım.

Bulantılarımın ve halsizliğimin geçmesi ile bayram tatilinin de gelmesini fırsat bilip güzel bir tatil yaptık ailecek. Bol bol yüzmek, hem enerjimi yükseltti, hem de hızlı büyüyen karnım yüzünden değişen ağırlık merkezi sebebiyle artan bel ağrılarıma da iyi geldi.

Hafta hafta hamilelik: 17 - 21. hafta

Hafta hafta hamilelik: 17 – 21. hafta

Karnım iyice büyürken bu arada ben altı kilo da almış oldum. Bulantılar sebebiyle ekmek ağırlıklı besleniyordum. Dengeli ve düzenli de beslenemyordum haliyle. Şimdilerde daha düzenli ve az karbonhidratlı besleniyorum. Kilo alımını dengeleyerek beslenmeye devam etmeye çalışıyorum.

Hep benden bahsettik. Bir de bebeğimden yani Deniz’ den bahsedelim. Elimi karnıma koyduğumda benimle iletişime geçtiğini düşünüyorum. Ona Güliz’ a anlattığım gibi masal anlatıyorum, ninni söylüyorum. Hatta bazen Güliz’ de karnıma kafasını koyuyor ikisine anlatıyorum ya da kitap okuyorum. Çoğunlukla beraber uyuyoruz. Kitap alışkanlığının anne karnında başladığına inanıyorum ben. Bu yüzden her gün muhakkak Deniz’ e kitap okuyorum. Güliz’ de her akşam okurdum. Güliz şimdi bana kendi kitaplarını okuyor. Yani resimlerden kendi hikayesini anlatıyor. Eğleniyoruz.

Keyifle ve neşeyle, aynı zamanda bol bol iletişimle geçiriyoruz günlerimizi. İkinci çocuğun eve gelişini normalleştiryoruz ve bir yandan da kutluyoruz.

Hafta hafta hamilelik: 17 - 21. hafta

Hafta hafta hamilelik: 17 – 21. hafta

Şimdilerde doğal doğum planladığım için doktor ve hastane araştırması yapıyorum. Sizlerin de önerisini bekliyorum.

Elbise: HM Hamile Giyim

Ayakkabı: Addnancom 

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.