Hafta Hafta Hamilelik: 13. Hafta

İKİNCİ TRİMESTER

Hamileliğin ikinci evresindeyiz. İkinci üç aylık dönem..  #zehragebe

Mutlu Anneler Platformu

Mutlu Anneler Platformu

Hızla gelişen bir hamilelik yaşıyorum. Kendimde olan değişikliklere oldukça şaşırıyorum. Kasık ağrılarım ve bulantılarım hızla devam ediyor. Bu hafta bir günlük bol serumlu ve iğneli bir hastane günümüz de oldu.

Peki bu hafta fizyolojik ve psikolojik olarak bende ki değişiklikler neydi?

Karnım belirginleşmeye başladı. Son kontrolde 4,5 cm olan kistin her iki kasığımda da ağrı yapabileceğini söyleyen doktorumu vücudum haksız çıkarmadı ve her gün belli aralıklarla her iki kasığımda da ağrı oluyor. Bulantılarım aldığım serumlara rağmen devam ediyor. Herhangi bir bulantı ilacı işe yaramadığından ilaçsız devam ediyorum. Sık sık ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten şuana kadar 3 kg aldım. Kokulara olan duyarlılığım giderek artıyor. Çok şükür yemek yapabiliyorum. Sanırım yemeyi sevdiğimden o kokular beni etkilemiyor J Gün boyu hissettiğim yorgunluklarım azalmaya başladı. Havalar biraz daha serin olsa sanırım geceleri daha iyi uyuyarak dinç olabileceğim. Ruh halim çok değişken. Duygu odaklı yaşayan biri olduğumdan hamilelik hormonları ile daha da yoğun yaşıyorum duygularımı. Bundan Güliz de nasibini alıyor. Bendeki dengesizlikten ötürü bana olan bağlılığına bağımlılık eklendi. Bazı sabahlar ondan erken uyanıp yanında kalkarsam “Ben tek başıma uyumak istemiyorum” serzenişi ve bükük bir dudak ile yanıma geliyor. Sürekli benimle olması beni mutlu etse de içten içe içimi bir endişe sarmıyor değil. Acaba her iki çocuğuma da yetecek miyim? Ya Güliz’ i eskisinden daha az seversem? Sorular alıp başını gidiyor…

Peki bebeğin gelişiminde neler oluyor?

Kitapların söylediğine göre ses telleri oluşmaya başlıyormuş. Birbirinden ayrık olan gözleri olması gereken yere geliyormuş. Karaciğeri safra üretmeye başlıyormuş, pankreası insülin üretmeye başlıyormuş. Akciğerleri tam hava ile dolmasa da solunum hareketleri yapmaya başlıyormuş.

Başka neler oldu bu hafta?

Demir depolarım neredeyse boşalmak üzere olduğundan demir ilaçları ve planlı bir gebelik olmaması, bulantılardan sebep folik asit kullanamamış olmamdan ötürü şuan folik asit içmeye devam ediyorum. Yoğun kusmalarımın olduğu günlerde ilaçları ya içemiyorum ya da içtiğimi çıkarıyorum. Çay demir emilimini azalttığı için hayatımdan neredeyse çıkardım. Türk kahvesini de çok az içebiliyorum ama canım çok istiyor. Kafein içeren içecek ve yiyecekler çok uzun zamandır hayatımda yoktu. Canım da istemiyor. Harika aşermelerim oluyor. Gözleme, çene suyu, pişi, kuru fasülye yanında turşu ve mıhlama gibi J  Bir de her gece rüyamda birden fazla dizi seti oluyor. Bu rüyalar yüzünden sürekli dişlerimi sıkıyorum ve çene ağrısı çekiyorum. Doktorumun önerisi ile bir diş hekimi ziyaretimiz olacak. Diş etlerim kanamaya başladı. Bakalım diş hekimiz ne diyecek.

14. haftaya girmemize 1 gün kaldı. Şükür ki her şey yolunda. Bundan daha iyi nasıl olur.

Sevgilerimle,

Zehra DÖRTER

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.