Hafta Hafta Hamilelik: 14. Hafta

İKİNCİ TRİMESTER

Yeniden başlamak, zorlandığın tüm herşeyi baştan yaşamak.. Hayatına yeni bir hayat daha katarken zorlansan da yeniden başlamayı seçmek..  #zehragebe

hamilelik zehra dörter

hamilelik

Bir sürü hamilelik günlüğü okudum. Hepsi de ikinci hatta üçüncü hamileliklerinde daha kolay geçirdiklerini, bekleme sürecinin heyecanını, kardeş sevgisinin temellerinin nasıl atıldığını ve daha nicelerini.. Bende ki durum ise yaz sıcağında zorlanıyorum arkadaş! “İkinci üç aylık dönemde erken hamilelik belirtilerinin yavaş yavaş azaldığı gözlemlenir. Anne adayı hamilelik sürecine alışmaya başlamıştır, vücudu da sürece uyum sağlamıştır.” Diyor kitaplar. Bende bulantılar azalmadı, yaz sıcağında aşırı terlemeler ve migren benzeri baş ağrıları eklendi. Yaz gebesi olmak zormuş arkadaş!

Peki bu hafta fizyolojik ve psikolojik olarak bende ki değişiklikler neydi?

Karnımın hızlı büyümesi sebebiyle vücudumun dengesi bozuldu. Bu da beraberinde bel ağrısı getirdi. Hafif egzersizler yapmaya başladım bu hafta. Yoga ile rahatlamaya çalışıyorum. Yorgunluk hissi artan sıcaklıklarla beraber daha da fazlalaştı. Bulantılar da aynı seviyede devam ediyor. Bol bol istirahat etmeye özen gösteriyorum. Yorgun olmam ve bulantılarım sebebiyle kızımla oyun oynamakta zorlanıyorum. Bu da bende eksiklik ve üzüntü yaratıyor. Duygusal olarak onu tatmin edemediğim için herşeyi benle yapmak istiyor. Beni tamamlamaya çalışan babasını da ağlayarak reddediyor. Henüz gebelik sürecinde 3,5 yaşındaki bir çocuğun ihtiyaçlarına cevap verme dengesini kuramadım. Artan hormonlar sebebiyle de duygusal olarak eksik hissediyorum. Kendimi dengeye alarak kızımı ve eşimi dengeye almaya çalışıyorum. Kendimi bu konuda dengede hissettiğimde detaylı olarak yazacağım. Önemli bir gelişme ise bu hafta bir kez bebeğimin hareketini hissettim. Sanırım ikinci kez hamileliğin yarattığı farkındalıktan..

Peki bebeğin gelişiminde neler oluyor?

Kitapların söylediğine göre boyun gövdesi uzuyormuş. Solunum yapma çalışmalarına hız veriyormuş. El ve ayaklarını serbestçe hareket ettirmeye başlıyormuş. Boyu yaklaşık olarak 10 cm, ağırlığı ise 45 gr olmuş.

Başka neler oldu bu hafta?

Beni en çok korkutan herhangi bir hastalık geçirmek. Yaz günü burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı çekiyorum. Üst solunum yolu enfeksiyonu olmaması için bol bol su içiyorum. Doktorumun bilgisi dahilinde burun spreyi kullanıyorum. C vitamini içeren sebze ve meyvelere ağırlık verirken protein ile beslenmemi destekliyorum.

Hayat herşeye rağmen devam ediyor. Mutlu olmak için kollarımda uyuyan kızıma, bana her daim aşkla bakan kocama, karnımda büyüyen ve adını rüyamda gördüğüm bebeğime bakmam yetiyor. Hamileliğin bu haftaları beni sıcakla birlikte oldukça zorluyor. Sahip olduklarım, hayatın bana sunduğu en değerli hediyelerim. Nefes aldığım her an şükür sebebim. Rabbim yuvalarımızı, huzurumuzu, sağlığımız ve evlatlarımızı korusun.

Sevgilerimle,

Zehra DÖRTER

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.