Zehra' nın Gebeliğinde 34. hafta

Zehra’ nın Gebelik Günlüğün’ de 34. Hafta

Hayatıma hoşgeldin Braxton-Hicks kasılmaları..

Zehra' nın Gebeliğinde 34. hafta

Zehra’ nın Gebeliğinde 34. hafta

Hani erkekler geç doğardı, kızlar erken doğardı. Bende tam tersi olacak galiba. Çünkü kızım miadını doldurup geldi ama oğlum biraz aceleci. Kasılmalarım düzensiz olmakla beraber sık sık ve kısa kısa olmaya başladı. Literatürde buna Braxton-hicks kasılması deniyormuş. Yaşayarak öğrendiğim birşey daha..

Ben hala nerede doğum yapacağıma karar verememişken kasılmaların sıklaşması ile hazırlıklarımı tamamlama konusunda da beni hızlandırdı. Hastaneye gidecek olan bavulu hazırlayıp arabanın bağajına koyduk bile. Artık kısa mesefa yürüyüşleri de iyice azaltmak zorunda kaldım. Zorunlu olmadıkça evden çıkmıyorum, genelde dinleniyorum.

İlk hamileliğimden de tecrübe ettiğim birşey varsa o da sakin olmak gerektiği ve bebeğinle iletişimde kalmak gerektiği.. Oğlumla sık sık konuşuyorum, özellikle de kasılmalar olduğunda. Olumlu telkinlerde bulunup sabırla beklemesini telkin ettikçe kasılma ataklarını daha rahat geçiriyorum.

Bir de bu hafta itibariyle muayenelerde hareketlerini seyretmek daha da keyifli oluyor. Hele ki doktorunun cihazı ayrıntılı ve renkli olarak gösteriyorsa emme refleksini seyretmek, su içtiğini ya da hıçkırdığını görmek, karnının içinde el ve ayakları ile canını yakarken neler yaptığını görmek.. Ben seyrederken ağlıyorum mutluluktan. Karnında büyüttüğün çocuğu özlemek, ultrason cihazında ayrıntılı olarak seyrederken de geçmemesi o kadar enteresan bir duygu ki..

Bu aralar yaşadağım bir başka duygu da her evladın sevgisinin bambaşka olduğu. Kızım okuldayken yolunu gözlüyorum. Eve geldiği an itibariyle bol bol sarılıp, her anı eğlenerek geçirmeye çalışıyorum ve yatağında uyuturken de sıkı sıkı sarılıp kokluyorum. Kızıma sarılırken bir yandan da oğlumla iletişime geçiyorum. Hatta bazen kızım kardeşine sarılıp öpüp uyuyor. Oğlum ablası öpüp karnımı kucakladığında tepki veriyor. Kızım pek anlayamıyor ama aralarında güzel bir iletişim var şuan. Doğduğunda bir süre bizde zor bir alışma süreci yaşayacağız ama doğal sürecinde yaşanacağı için keyifle karşılayacağız.

34. haftada bende ve bebeğimde ne gibi gelişmeler oldu?

Devamını okumak için tıklayınız. 

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.