Zehra’ nın Gebelik Günlüğün’ de 38. Hafta

Kar geliyor ve içerideki günlerim bitiyor, yaşasın..

Geri sayımda benden hevesli bir oğlum var. Artık hareketleri dışarıdan da görünür durumda. El ve ayakları ile ittirdiğinde belli oluyor. Karnıma eğilip konuşulduğunda sese tepki veriyor. Hatta öyle ki; kimi sevecek kimi sevmeyecek tahmin yürütebiliyorum.

Geri sayımda benden hevesli bir oğlum var. Artık hareketleri dışarıdan da görünür durumda. El ve ayakları ile ittirdiğinde belli oluyor. Karnıma eğilip konuşulduğunda sese tepki veriyor. Hatta öyle ki; kimi sevecek kimi sevmeyecek tahmin yürütebiliyorum.|| @hthayat da 38. haftamı anlattım. Okumak için profilimdeki linke tıklayabilirsiniz.
Bekliyoruuummm #zehragebe #38weekspregnant #hamilelik #gebelik #zehradortercom

Bu hafta benim için biraz daha zor geçiyor. Çünkü bacağımdan belime vuran ve fıtığı anımsatan ağrılarım var. Ağrı kesici de işe yaramıyor. Nefes egzersizleri ile kendimi rahatlatmaya çalışıyorum. Ağrıları geçirmese de hafifletiyor. Değil yürümek, ağrı olduğunda yatmak da zor. Gebelikte mümkün olan tüm yatış pozisyonlarını deniyorum. Beşinci dakikadan sonra hepsi birbirinin aynı oluyor. Tüm bunları bir kenara bıraktığında kısa bir süre sonra kucağında olacağını bildiğin bebeğinin kokusunu hayal etmek gibisi yok..

Evet zaman zor geçti, evet çok kilo aldım ve çok ağırlaştım. Evet az egzersiz yaptığımdan postürüm bozuldu. Evet yürümekte, kendi ihtiyaçlarımı karşılamakta zorlanıyorum. Kızımı kucağıma aldığımda, sıcaklığını ve kokusunu duyduğumda neler yaşadığımı ve hissettiğimi bildiğimden tüm bu zorlukları önemsemiyorum. Bir sabah uyandığımda bir yanımda kızım bir yanımda oğlum, odam mis gibi evlat kokacak..

38. haftada bende ve bebeğimde ne gibi gelişmeler oldu?

Toplamda 18 kilo aldım. Artık karnımı alttan tutmadan yürümek çok mümkün değil. Karnım iyice aşağı indiğinden hapşırdığımda bebeğim doğacak gibi hissediyorum. Oğlum o kadar büyüdü ki midem ve ikisi sığışamıyorlar bu sebeple reflü başladı. Su ihtiyacım da arttı, su içip uzandığımda özellikle geri geliyor olması kadar zorlayıcı bir durum yok sanırım.

Hepimizin bildiği gibi bu hafta kritik sınır. Çoğu kadın doğum doktoru bu haftayı miyad olarak kabul edebiliyor. Doktorunuza güveniyorsanız, bebeğiniz ve sizin için beklemenin bir sakıncası yoksa bebeğinizin doğumu başlatmasına izin verin. Benim gebeliğimde şuan ağrıların fazla olması, suyumun az olması sebebi ile sıkı takip ediliyorum. Suyun yettiği kadar kalacak oğlum karnımda. O zamana kadar kendi gelmeyi seçmemesi durumunda doktorum müdahale edecek.

Literatüre göre bu hafta itibariyle bebeklerde mekonyum üretimi başlamış durumda.

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Bırakınız

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.